czy leki mogą uzależniaćJako leki określa się substancje, które swoim działaniem mogą wpływać na życie organizmu. Stosuje się je jako środek służący do zapobiegania chorobom bądź ich zwalczania. W tej chwili wykorzystuje się leki pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz leki, które uzyskiwane są przez syntezę chemiczną. Leki działają poprzez kontakt z komórkami organizmu i pojawieniu się określonego współdziałania na tym polu. Żeby lek mógł być dopuszczony do sprzedaży musza być wcześniej przeprowadzone odpowiednie badania kliniczne, których kontrolą zajmuje się Komisja Etyki Badań Naukowych. Leki tak naprawdę były stosowane przez ludzi już w czasach prehistorycznych. Dopiero jednak czasy nowożytne i wiek XIX to okres, kiedy zajęto się badaniem ich działania i prowadzone były chemiczne analizy stosowanych od wielu lat leków. Zaczęto również w ramach syntezy chemicznej uzyskiwać pierwsze substancje lecznice i tak na rynku pojawił się przemysł farmaceutyczny, którego siła obecnie jest ogromna.

Prowadzenie coraz liczniejszych badań nad lekami doprowadziło również do określenia wpływu jakie mogą mieć leki na organizm. W ramach tych badań stwierdzono, że mogą one powodować uzależnienie. W tej chwili już 4% ludności w rozwiniętych krajach decyduje się na przyjmowanie leków nasennych. Ponad dwie trzecie tych osób cierpi z powodu różnych problemów z tym związanych. Niestety bardzo często leki nasenne czy antydepresyjne przepisuje się od ręki bez prowadzenia ważnych badań. Rozwija się również samoleczenie, które sprawia, że w bardzo dużej ilości przypadków to pacjent sam decyduje o tym jakie leki sobie ordynuje. Niestety agresywna promocja i akcje reklamowe ze strony koncernów farmaceutycznych sprawiają, że sprzedaż takich środków rośnie.

Reklamy nie dość, że są niezgodne z prawem coraz częściej nie prowadzone są tak jak należy. W wielu przypadkach nie możemy dowiedzieć się o złym działaniu środka i niebezpieczeństwach, które mogą być z tym związane. Wiele firm stara się ukrywać takie istotne informacje, gdyż ich ujawnienie mogłoby sprawić, że popyt na dane leki byłby znacząco mniejszy. Każdy nowy lek, który pojawia się na rynku przez producentów określany jest jako bezpieczniejszy i lepszy od wcześniejszego.

czy leki uzależniająW momencie wprowadzania nowego środka ujawnia się dopiero złe działania tamtego, co zachęci do kupowania nowych leków. Firmy z branży farmaceutycznej coraz częściej decydują się również na wycofywanie leków, które są na rynku od lat jednak mają niską cenę. Zastępuje się je podobnymi w składzie środkami, które jednak sprzedawane są dużo drożej i stają się bardziej opłacalne dla firm farmaceutycznych. Aby prowadzić reklamę wprowadzanych leków firmy farmaceutyczne wielokrotnie decydują się na wydawanie bardzo dużych kwot. Niekiedy w badaniach naukowych również wprowadza się pewne modyfikacje, które mają sprawić, że dany lek będzie określony jako bezpieczniejszy dla zdrowia. Firmy farmaceutyczne wielokrotnie sponsorują badania naukowe, a tym samym wyraźnie wpływają na ich wyniki. Takim przykładem będzie Talidomidem. Lek ten był reklamowany jako bezpieczny dla kobiet w ciąży. Z czasem okazało się, że Talidomid to lek, który uszkadza płód i dzieci przychodziły z wadami rozwoju. Z tego powodu wprowadzone ostrzejsze kontrole leków na całym świecie i badano ich niepożądane działanie. Podobnie było z lekiem Vioox, który miał działanie przeciwbólowe, a z czasem okazał się również lekkim, który powoduje problemy z układem krążenia.