Firmy farmaceutyczne traktują swoje produkty jak każdy inny towar na rynku i działają w taki sposób, by mnożyć zyski. Dlatego co rusz do sprzedaży wprowadzone są nowe środki. To sprawia, że firmy te można uznać również za ponoszące odpowiedzialność za nadmierne przyjmowanie leków. Lekomania to stan uzależnienia, który może zostać wywołany dłuższym przyjmowaniem leków, które mają właściwości uzależniające. Lek taki może tak samo jak alkohol czy narkotyki działając na nasze czynności fizyczne i psychiczne. Jeśli będziemy go przyjmować przez dłuższy czas może okazać się, że po odstawieniu pojawiają się objawy, które można określić jako abstynencyjne. Na początku pojawia się zależność psychiczna o leku, a za nią może iść zależność fizyczna. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień również przy uzależnieniu od leków pojawia się nieodparta potrzeba zażywania kolejnych dawek leków. Gdy nagle pojawia się zmniejszenie dawki musimy zmagać się z objawami odstawienia leków, które mogą charakteryzować się lekiem, nerwowością czy drżeniem mięśni.
Niestety wiele reklamowanych leków ma w sobie substancje, które mogą spowodować uzależnienie. Dlatego trzeba szczególnie uważać na takie reklamy zachęcające nas do przyjmowania leków. Taka sytuacja pojawiła się już w latach 50-tych minionego wieku przy przyjmowaniu Imipraminy. Po jej odstawieniu u niektórych zaczęły pojawiać się objawy odstawienne. Ostatnie lata to okres, gdy coraz więcej badaczy zaczęło zajmować się objawami, które pojawiają się po odstawieniu tak bardzo popularnych leków antydepresyjnych.
Zazwyczaj okazywało się, że objawy te nie były wyjątkowo silne, a dodatkowo można było unikać niezwykle niebezpiecznego zwiększania tolerancji. Dlatego leki te stosowane są powszechnie i nie niosą za sobą większych kłopotów. Zupełnie inaczej jest w przypadku benzodiazepin. Leki, które mają ten środek są mocno uzależniające i pojawiają się przy nich bardzo silne objawy odstawienia a także wyjątkowe zwiększanie tolerancji. Co równie niebezpieczne na rynku coraz liczniej zaczęły pojawiać się podróbki leków. W sumie mówi się o tym, że już nawet 60% leków, które sprzedawane są w internecie to podróbki. Rynek tych podróbek szacuje się nawet na 75 mld dolarów zysku dla osób, które go prowadzą. Producenci leków decydują się również na to, by wycofywać z rynku te leki, których podróbki są wyjątkowo liczne. Jeśli nie są w stanie poradzić sobie z podróbkami zaprzestają produkcji pewnych środków.