Cierpienie z powodu uzależnienia jest jednym z najbardziej samotnych uczuć, jakie można sobie wyobrazić. Kiedyś nadużywanie substancji, uzależnienia i inne zaburzenia zdrowia psychicznego były napiętnowane, dlatego ktoś może czuć się osamotniony. Istniało fałszywe przekonanie, że ludzie sami sprowadzają na siebie uzależnienie i nikt nie był na tyle odważny, by o tym mówić.

Na szczęście zasłona została uchylona i opinia publiczna jest wystarczająco wykształcona, aby wiedzieć, że uzależnienie jest tak samo poważne jak każda inna choroba i dotyka miliony ludzi. Samotność i izolacja wydają się być powszechne wśród uzależnionych i mogą znacznie pogorszyć uzależnienie i wszelkie inne leżące u jego podstaw problemy ze zdrowiem psychicznym. Dlatego istnieje kilka ważnych punktów, które ludzie cierpiący z powodu uzależnienia muszą wiedzieć.

Dlaczego uzależnieni izolują się w uzależnieniu?

Jednym z pierwszych pytań, jakie ludzie często zadają, jeśli chodzi o uzależnienie, jest to, dlaczego ludzie z tą chorobą izolują się w pierwszej kolejności. Ludzie, którzy kończą uzależnieni od alkoholu lub narkotyków używają tych substancji, aby poradzić sobie z innymi problemami, które mogą się rozwijać w ich życiu. Ludzie używają alkoholu i narkotyków, aby poradzić sobie z depresją, lękiem, zaburzeniami dwubiegunowymi, PTSD i nie tylko. Używają tych narkotyków i innych substancji, aby ukryć się przed swoimi uczuciami i uciec od rzeczywistości. Niektóre z uczuć, których często doświadczają, to strach, poczucie winy i zaprzeczanie. Emocje te mogą szybko narastać i prowadzić do poczucia przytłoczenia.

To właśnie to poczucie bezradności, związane z powyższymi działaniami, popycha ludzi do izolowania się. Jeśli osoba doznała przemocy werbalnej, emocjonalnej, fizycznej lub seksualnej, uczucia te mogą być o wiele bardziej intensywne. Izolacja może prowadzić do zerwania relacji i sprawić, że uzależniony poczuje się jeszcze bardziej samotny. Ten cykl może mieć straszny wpływ na kogoś, kto potrzebuje wyzdrowieć.

Dlaczego jest to takie złe?

Izolacja może prowadzić do poważnych problemów. Podczas izolacji, ludzie mogą czuć się tak, jakby nie byli w stanie połączyć się z innymi na poziomie emocjonalnym lub fizycznym. Czują się odłączeni od świata zewnętrznego. Skutkiem ubocznym tego jest depresja i może pogorszyć skutki, które pochodzą z nadużywania substancji. Niektórzy ludzie mogą nawet czuć się tak, jakby nie było nikogo, kto by się o nich troszczył i czuć całkowitą rozpacz.

W rezultacie, ludzie nie czują się zmotywowani, aby dotrzeć i poprosić o pomoc. Ludzie mają zdolność do pokonania uzależnienia, ale nie mogą tego zrobić na własną rękę. Muszą przyznać, że mają problem i poprosić o pomoc.

Jak można uzyskać pomoc?

Próba wydostania się z cyklu samotności i izolacji wymaga pracy ze strony osoby uzależnionej. Po pierwsze, osoba uzależniona będzie musiała pogodzić się ze swoją separacją od narkotyków i alkoholu. Kiedy ktoś zmaga się z uzależnieniem, jedynymi przyjaciółmi, jakich wydaje się mieć, są narkotyki i alkohol. Dlatego to normalne, że ktoś doświadcza pewnego rodzaju procesu żałoby, o ile wie, że ta przyjaźń była toksyczna i destrukcyjna.

Wtedy należy wyciągnąć rękę i porozmawiać z członkami rodziny i przyjaciółmi. Pogodzić się z nimi. Stworzyć z nimi pokój. Ludzie, którzy zawsze tam byli, będą tam nadal, bez względu na wszystko. Te relacje mogą być uszkodzone i zerwane, ale można je naprawić.