Wraz z nowym rokiem pojawiają się nowe cele, zamiary i postanowienia.
Chociaż wyznaczanie nowych celów może pomóc nam w utrzymaniu motywacji i zachęty do działania, w procesie zdrowienia może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Pozytywnym aspektem jest to, że pomaga w osiągnięciu celów i motywuje do ich realizacji. Jednak presja sukcesu może być przytłaczająca, a nasze postanowienia mogą zostać zmarnowane tak szybko, jak konfetti z ulicy w noworoczny poranek. Niektóre z popularnych postanowień noworocznych to utrata wagi lub rzucenie palenia, które jednak już same w sobie mogą wywoływać wystarczająco dużo niepokoju. Niedotrzymywanie wyznaczonych celów może dodatkowo negatywnie wpłynąć na proces zdrowienia i spowodować poczucie porażki, które może doprowadzić do przerwania leczenia.
Miliony ludzi robią noworoczne postanowienia, jednak według badań przeprowadzonych przez University of Scranton ponad połowa z nich nie dotrzymuje ich. Przyczyną niepowodzeń mogą być nierealistyczne oczekiwania, brak dyscypliny lub utrata motywacji.
Aby postanowienia noworoczne przyniosły najlepsze rezultaty, ważne jest, aby wyznaczać sobie konkretne, osiągalne cele, krok po kroku. W procesie zdrowienia sukces i szczęście nie są osiągane z dnia na dzień. Musimy pozwolić sobie na chwilę wytchnienia i możliwości zmian oraz postępować zgodnie z kilkoma prostymi krokami, aby nasze cele stały się trwałe.
Bądź realistą
Stawiając sobie zbyt wysokie wymagania i cele, możesz sprawić, że ich niespełnienie będzie dla ciebie przykre. Zacznij od małych, bardziej osiągalnych celów i staraj się je zwiększać. Pamiętaj, aby Twoje postanowienia były elastyczne i możliwe do dostosowania. Wyznaczając krótsze cele, które prowadzą do większych osiągnięć, możemy sprawić, że nasze cele staną się łatwiejsze do zrealizowania. Jeśli twoim postanowieniem jest, by w tym roku wreszcie wytrzeźwieć, postaw sobie za cel chodzenie na kilka spotkań w tygodniu albo ustal, kiedy będziesz szukać profesjonalnej pomocy.
Jeden dzień na raz
W przypadku każdego celu samo postanowienie, że się go podejmiesz, nie wystarczy. Jeśli naprawdę chcesz dokonać trwałej zmiany, musisz codziennie powtarzać swoje postanowienie. Skupienie się na swoim celu, niezależnie od tego, czy jest to utrzymanie trzeźwości czy utrata wagi, przez jeden dzień zamiast przez cały rok, może sprawić, że cele staną się mniej zniechęcające i pozwoli spojrzeć na rzeczywistość swoich dążeń z innej perspektywy. Z czasem nasze "jeden dzień za każdym razem" będą się sumować.
Świętuj małe sukcesy
Rok to długi czas, by czekać na nagrodę za osiągnięcie celu. Nie ulega wątpliwości, że przez cały rok będziesz napotykać małe sukcesy i odczuwać korzyści z wprowadzonych zmian. Świętowanie drobnych osiągnięć pozwoli zachować dodatkową motywację i zachętę. Czy udało Ci się zrealizować cel, jakim było spróbowanie nowej aktywności? Może uczestniczyłeś we wszystkich spotkaniach grupy wsparcia, które zaplanowałeś. Podaruj sobie nową książkę lub miłą kolację. Nagradzaj się czymś, co ma dla ciebie wartość, aby utrzymać motywację.
Zmieniaj jedno zachowanie naraz
Uzależnienie i nasze niezdrowe zachowania nie powstały w ciągu jednej nocy. Dlatego zastąpienie naszych niezdrowych zachowań nowymi, zdrowymi wzorcami wymaga czasu. Czasami może to nas przytłaczać, zwłaszcza w okresie odwyku. Zamiast tego pracuj nad zmianą jednej rzeczy naraz.
Pozbądź się perfekcji
Nie musimy być idealni, aby osiągnąć nasze cele. To, że opuściłeś jeden dzień na siłowni lub opuściłeś jedno spotkanie, bo pracowałeś do późna, nie oznacza, że poniosłeś porażkę. Nie pozwól jednak, by zniechęciło Cię to do realizacji swojego postanowienia. Zachowując pozytywne nastawienie, można wrócić na właściwą drogę i robić dalsze postępy. Możemy wykorzystać nasze niepowodzenia i błędy jako doświadczenie, a następnie odpowiednio dostosować nasze cele.
Poproś o wsparcie
Nie ma możliwości, byśmy sami osiągnęli nasze cele - nie mówiąc już o utrzymaniu trzeźwości. Szukanie pomocy i wsparcia u osób, którym ufamy, może nam pomóc w osiągnięciu naszych postanowień i radzeniu sobie ze stresem. Jeśli nie jesteś w stanie osiągnąć swoich celów nawet z pomocą rodziny lub przyjaciół, rozważ skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Psycholodzy lub ośrodki leczenia są profesjonalnie przeszkoleni w zakresie umiejętności i strategii radzenia sobie z problemami, które pozwalają wytrzeźwieć, utrzymać trzeźwość, a nawet pomóc w rozwiązywaniu innych problemów, takich jak uzależnienia procesowe i inne problemy emocjonalne.