W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nauka w znacznym stopniu odsłoniła warstwy zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji, dostarczając wielu informacji na temat mechanizmów uzależnienia chemicznego i biologii uzależnienia. Pozostaje jednak jedno pytanie, które niektórzy mogą nazwać . pytaniem: Dlaczego niektórzy ludzie uzależniają się łatwiej niż inni?

Istnieje wiele spekulacji na temat roli natury i wychowania w przypadku uzależnień i problemów związanych z nadużywaniem substancji. Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i środowisko, w którym żyjemy, są niezwykle ważnymi czynnikami. Tym trudniej jest ustalić, dlaczego na przykład niektórzy ludzie są w stanie utrzymać przez całe życie nawyk umiarkowanego picia, a inni uzależniają się od alkoholu.

Komponent genetyczny

A gdyby istniał możliwy do zidentyfikowania komponent genetyczny? Mimo (a może właśnie dlatego), że badania genetyczne są dziedziną szeroko otwartą, na którą przeznacza się znaczne fundusze, przeprowadzono stosunkowo niewiele badań na tyle ambitnych, by skupić się na związku między uzależnieniem a genetyką.

Jedno z takich badań rzuciło jednak ostatnio jasne światło na ten związek, ponieważ odkryto w nim mutację genetyczną która zwiększa ryzyko uzależnienia się od narkotyków lub alkoholu. Autorem badania jest William Lovallo z Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Oklahomie, a zostało ono opublikowane w czasopiśmie, które jest powszechnie uważane za główne czasopismo poświęcone badaniom nad nadużywaniem alkoholu: Alcoholism: Clinical and Experimental Research.

Lovallo odkrył związek między ryzykiem uzależnienia a niewielką mutacją w genie znanym badaczom jako COMT. Według Lovallo, osoby z tą mutacją są bardziej podatne na długotrwałe, negatywne skutki traumy i stresu z dzieciństwa. W rezultacie wiele osób z tą mutacją zaczyna spożywać alkohol i zażywać nielegalne narkotyki przed ukończeniem 15 roku życia - co, jak wiadomo, jest istotnym czynnikiem predysponującym do uzależnienia w późniejszym okresie życia.

Problem o epickich rozmiarach

"Przeciwności losu we wczesnym okresie życia nie sprawiają, że każdy staje się alkoholikiem" - wyjaśnia Lovallo. "Ale to badanie wykazało, że osoby z tą mutacją genetyczną będą miały większe ryzyko uzależnienia, jeśli ich dorastanie było stresujące".

Stwierdzenie, że uzależnienie jest ogromnym problemem na całym świecie, jest niedopowiedzeniem o epickich rozmiarach. Na stronie roczny koszt leczenia uzależnień w samych Stanach Zjednoczonych wynosi około 30 miliardów dolarów rocznie, nie wspominając już o kosztach ludzkiego cierpienia.

Dlatego każdy postęp w zbiorowym rozumieniu tego zjawiska - wszystko, co może doprowadzić do zniwelowania jego skutków lub choćby tylko spowolnienia wpływu na całe społeczeństwo - można uznać za wielką wygraną. Odkrycie Lovallo jest obiecujące, ponieważ nasza wiedza na temat genetyki jako całości szybko się poprawia, a wraz z tym postępem, miejmy nadzieję, przyjdą przełomowe odkrycia, które mogą odmienić życie osób zmagających się z desperacją uzależnienia, a także ich bliskich. Odzyskanie trzeźwości oznacza odzyskanie życia.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi z powodu niszczących skutków uzależnienia, zadzwoń już dziś pod numer bezpłatnej, całodobowej infolinii Sober Nation: (866) 658-3750