Wakacje to zazwyczaj wesoły okres, w którym jest więcej czasu na świętowanie, jedzenie i picie. Przynajmniej w ten sposób są przedstawiane w telewizji i w mediach. Jednak, jak zabawa jak to może być, dla odzyskania uzależnienia, okres ten może być trochę trudne do poruszania się. Próba pozostania trzeźwym podczas świąt może wiązać się z podwyższoną pokusą. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się, jak pozostać trzeźwym podczas wakacji, aby zapobiec nawrotom.

Czy nawrót uzależnienia od narkotyków jest powszechny w okresie świąt?

Według badań, nawrót uzależnienia od alkoholu i narkotyków wzrasta o 150% podczas wakacji. Wyzwalaczami nawrotu może być wszystko: ludzie, miejsca i zdarzenia.

Podczas świąt, powracający do zdrowia uzależniony może czuć się samotny w swojej podróży do trzeźwości. To może być samotne dla tych, którzy nie są z bliską rodziną i przyjaciółmi.

Również dla ludzi z rodzinami, święta są czasem spotkań, a czasami, interakcje rodzinne mogą być stresujące. Jest wiele zajęć, w które trzeba się zaangażować, wiele uroczystości i imprez, w których trzeba uczestniczyć, co może prowadzić do głodu alkoholowego lub narkotykowego.

Jak zachować trzeźwość w czasie świąt

Próbujesz dowiedzieć się, jak zachować trzeźwość podczas wakacji? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci uniknąć nawrotu choroby:

  • Wyraźnie zaznacz, że nie planujesz pić ani używać narkotyków

Ważne jest, aby poinformować ludzi wokół ciebie, zwłaszcza przyjaciół, rodzinę i współpracowników, że nie planujesz używać narkotyków ani alkoholu.

  • Poznaj swoje czynniki wyzwalające

Kiedy znasz swoje czynniki wyzwalające, łatwiej będzie Ci nimi zarządzać i zapobiegać nawrotom. Czynnikami wyzwalającymi mogą być imprezy, miejsca, które odwiedzasz, aby się naćpać, lub stary przyjaciel, z którym pijesz.

Mogą to być również emocje, takie jak frustracja, stres lub stany, takie jak głód, złość, samotność i zmęczenie. Poznaj czynniki wyzwalające, które zagrażają twojej trzeźwości i unikaj ich.

  • Zaczynaj każdy dzień z planem

Zrób plan, jak zachować trzeźwość każdego dnia. Myśl z wyprzedzeniem o miejscach, w których możesz się znaleźć, sytuacjach, w których możesz się znaleźć i o tym, jak sobie z nimi poradzić. Na przykład, jeśli musisz być z osobą, która zaproponuje ci drinka, pomyśl o tym, jak odrzucić ofertę, nawet jeśli jest ona natarczywa.

  • Zabierz imprezę ze sobą

Może Ci być trudno powiedzieć "nie" winu lub zacząć tłumaczyć, dlaczego nie pijesz na imprezach czy wydarzeniach. Dlatego zabierz ze sobą boczne jedzenie i napoje bezalkoholowe, aby ludzie nie proponowali Ci ciągle drinka.

  • Usprawiedliwiaj się

Twój powrót do zdrowia jest twoim priorytetem. Zawsze staraj się opuszczać imprezy i ludzi, którzy utrudniają ci zachowanie trzeźwości lub nie wydają się mieć na uwadze twojego najlepszego interesu.

  • Szukaj wsparcia

Pamiętaj, że nie musisz robić tego wszystkiego sam. Na imprezy możesz przyprowadzić przyjaciela, który pomoże Ci się zameldować.

  • Znajdź sobie jakieś zajęcie

Kiedy masz zajęte ręce, masz mniej czasu na myślenie o alkoholu lub narkotykach. Zaangażowanie w działalność zapobiega też samotności. Zajmuj się swoim hobby, wychodź z przyjaciółmi i baw się dobrze.

  • Dbaj o siebie

Samoopieka czyni cuda dla Twojego dobrego samopoczucia. Twój powrót do zdrowia nie polega tylko na unikaniu substancji, ale także na dbaniu o siebie. Im zdrowszy jesteś fizycznie i psychicznie, tym lepiej dla Twojej podróży do zdrowia. Upewnij się, że zdrowo się odżywiasz, dobrze śpisz, ćwiczysz, znajdujesz czas na medytację i znajdujesz sposoby na odżywianie swojego ciała i umysłu.

  • Wiedz, kiedy nadszedł czas, aby uzyskać pomoc

Powrót do zdrowia nie jest łatwy. Jeśli sprawy się komplikują i doświadczasz stresu, wyzwalaczy lub nawrotów, poszukaj dodatkowego wsparcia. Może ono pochodzić od przyjaciół i rodziny, którym ufasz, pracowników służby zdrowia lub grup odwykowych, takich jak Anonimowi Alkoholicy czy Anonimowi Narkomani.