Zatrzymaj się i poświęć trochę czasu, aby pomyśleć o tym, jak daleko zaszedłeś w swoim wyzdrowieniu. Przypomnij sobie, kiedy po raz pierwszy zacząłeś stawiać niepewne pierwsze kroki w swojej podróży po zdrowie. Przypomnij sobie niepewność i strach, które towarzyszyły ci, gdy wiedziałeś, że jesteś bezsilny w uścisku nadużywania alkoholu, ale nie wiedziałeś, dokąd doprowadzi cię ta podróż. Dzięki swojej ciężkiej pracy i determinacji zająłeś się podstawowymi korzeniami swojego uzależnienia i stawiłeś czoła tym głębokim i często bolesnym problemom, które sprawiły, że utknąłeś w swoim uzależnieniu.

Transformacja, której dokonałeś była stopniowa, a zmiany, które zaszły w twoim umyśle, ciele i duchu były w dużej mierze niewidoczne, ale nie mniej potężne. Jesteś na progu całkowitego zrzucenia starej skóry raz na zawsze i pełnego objęcia nowego życia w odwyku. Aby przejść na następny poziom, musisz podzielić się swoją historią i podzielić się sobą z innymi, którzy mogą zmagać się z chorobą alkoholizmu. To jest główna zasada dwunastego kroku Anonimowych Alkoholików.

Pomaganie innym

To może być powiedzenie, które jest dobrze znane, ale warto je powtórzyć - zdrowienie jest procesem trwającym całe życie. Ta filozofia jest bardzo jasno przedstawiona w Dwunastym Kroku Anonimowych Alkoholików, który brzmi następująco:

Mając duchowe przebudzenie w wyniku tych Kroków, staraliśmy się nieść to przesłanie (uzależnionym) i praktykować te zasady we wszystkich naszych sprawach

Dolna linia wiadomość przekazywana przez 12. krok AA jest to, że spokój, który pochodzi z odzysku może kwitnąć tylko wtedy, gdy jeden dzieli swoje walki i zwycięstwa nad nadużywaniem substancji z innymi. Uzależnienie jest nie tylko skomplikowane i zaskakujące, jest to również choroba egoizmu. Kiedy uzależniony w końcu przyznaje, że jego życie jest nie do opanowania i decyduje się na leczenie, uczy się poprzez Kroki zajmować się swoją przeszłością i poprzez dokładną pracę tych Kroków uświadamia sobie, że jest tylko małą częścią większego świata.

Dzięki postępowi w Krokach, człowiek godzi się z własnymi słabościami, uczy się docierać do innych i większej siły w znaczący sposób, zadośćuczynić i pogodzić się ze swoją przeszłością i w końcu pozwala zabłysnąć swojemu prawdziwemu duchowi. Poprzez dzielenie się własną historią i sobą z innymi, którzy zmagają się z chorobą uzależnienia, zapewniasz żyzny grunt dla swojego wyzdrowienia, aby wzrastać głębiej w swoim życiu.

Jak pomaganie innym wpływa na twój powrót do zdrowia

Kiedy wyciągasz rękę do innych i dzielisz się przesłaniem o wyzdrowieniu, korzyści, które otrzymujesz są ogromne. Kiedy pomagasz innym, buduje to twoją samoocenę i pewność siebie, a ty wiesz, że wnosisz pozytywny wkład w swoją własną społeczność i społeczność w ogóle. To skupienie się na służeniu innym pomaga również zmniejszyć poczucie egoizmu i pomaga tobie i tym, którym służysz, znaleźć prawdziwe szczęście. Pomagając innym, którzy zmagają się z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu przypomina, co zostawili za sobą i zawsze będą pamiętać ból nadużywania substancji.

Dodatkowo, bycie w służbie innym w ramach Dwunastego Kroku Anonimowych Alkoholików jest doskonałym sposobem, aby poznać nowych ludzi i angażować się w nowe doświadczenia, które są naprawdę satysfakcjonujące. Dla tych, którzy są wolontariuszami, pomaga to zminimalizować uczucie nudy, które jest częstym czynnikiem powodującym nawrót choroby. Co najważniejsze, kiedy dajesz z siebie wszystko, pozwalasz sobie na rozwój duchowy, co jest absolutną koniecznością, jeśli wyzdrowienie ma być trwałe w dłuższej perspektywie.

Jak mogę się zaangażować?

Istnieje wiele możliwości, abyś mógł służyć innym w swoim wyzdrowieniu. Świetnym sposobem na zaangażowanie się jest większe zaangażowanie się w swoją grupę domową. Na przykład możesz zostać sekretarzem mityngu lub zgłosić się na ochotnika do bycia gościem na mityngu. Możesz także pomagać w organizowaniu spotkań i być częścią komitetu ds. działań, aby ustawić wydarzenia społeczne. Innym sposobem, że można wykonać ducha 12 kroku jest to, że można odwiedzić tych, którzy są w szpitalu lub więzieniu, że w odzysku. Możesz oddać się w ich zdrowieniu jest stać się sponsorem dla nowicjusza do programu.

Możesz też poświęcić swój czas na inne sposoby. Możesz pracować w ośrodku dla bezdomnych lub w schronisku dla bezdomnych. Możesz także bardziej zaangażować się w działalność swojego kościoła lub jakiegoś rodzaju duszpasterstwa - możliwości, jakie masz, aby dać z siebie, są nieograniczone. Nawet jeśli jesteś w stanie spędzić trochę czasu z przyjacielem lub ukochaną osobą, która zmaga się z problemami, pomoże to w rozwoju twojego zdrowienia.

Co jest naprawdę ważne w pomaganiu innym i "niesieniu przesłania"?

Kiedy ludzie w odzysku zaczynają pomagać innym, posiadanie właściwego nastawienia jest konieczne. Bycie pomocnym nie oznacza postawy wyższości lub patrzenia z góry na osobę, której próbują pomóc. Najlepszą postawą, jaką można przyjąć pomagając innym ludziom jest posiadanie poczucia pokory i empatii wobec innych. Kiedy ludzie przyjmują ten sposób myślenia w ich wysiłkach wolontariatu, uznają, że nie są lepsze niż osoba, której pomagają. Zamiast tego rozumieją, że są na bardziej duchowej ścieżce. Dodatkowo, ci, którzy pomagają innym jako część ich odzysku uznaje, że każdy może trafić na spadek w życiu, gdzie tracą wszystko.

W Dwunastym Kroku Anonimowych Alkoholików może pojawić się myśl, że zamykamy pewien rozdział w naszym życiu - i do pewnego stopnia możemy mieć rację. Podczas gdy możesz zamknąć rozdział w swojej księdze życia, jest jeszcze wiele stron do napisania. Jesteś w podróży przez całe życie, a 12 Kroków zostało stworzone po to, aby do nich wracać i ciągle je sprawdzać. Twoje życie przybierze nieoczekiwane zwroty i zakręty, a ty odkryjesz rzeczy o sobie, o których nigdy nie myślałeś w przeszłości lub które zostały dawno pogrzebane. Z tymi przeszkodami, które napotykasz, 12 Kroków AA jest miejscem, gdzie zawsze możesz się zwrócić, aby przejrzeć, zastanowić się i ponownie zaangażować w swoje zdrowienie.