Intensywny ambulatoryjny odwyk (IOP) to fraza, na którą natkniesz się szukając opcji leczenia uzależnień. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli to czytasz, robisz krok we właściwym kierunku, aby uzyskać pomoc w kwestii uzależnienia lub nadużywania substancji.

Z pewnością nie musisz pokonywać swojego uzależnienia w pojedynkę. W rzeczywistości specjaliści od uzależnień, tacy jak my, zalecają, aby nie próbować trzeźwieć w pojedynkę. W liczbach tkwi siła. Nasz intensywny ambulatoryjny program leczenia alkoholizmu i oddany personel w Grace Recovery są gotowi, aby Ci pomóc. Ale zanim zdecydujesz się na leczenie IOP, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi.

Czym jest intensywny ambulatoryjny program odwykowy?

Intensywny program ambulatoryjny jest kompleksowy program leczenia uzależnień, gdzie każdy, kto jest zapisany dojeżdża z domu do centrum leczenia dla leczenia uzależnień. IOP's są zgrupowane w ramach programów częściowej hospitalizacji.

Programy leczenia ambulatoryjnego są przeznaczone do leczenia uzależnionych, którzy cierpią z powodu łagodnych i średnich uzależnień lub którzy właśnie przeszli z programu stacjonarnego.

Intensywny odwyk ambulatoryjny nie ma ustalonego harmonogramu programu, którego przestrzegają wszystkie ośrodki odwykowe. Jednak podstawowe elementy programu intensywnego leczenia ambulatoryjnego są takie same we wszystkich ośrodkach.

Oznacza to, że każdy ośrodek prowadzący intensywny program ambulatoryjny musi mieć w swoim programie leczenia następujące elementy.

  • Terapia rodzinna Poradnictwo i terapia grupowa Leczenie farmakologiczne Poradnictwo indywidualne

Sekwencja, którą stosuje ośrodek leczenia i intensywność każdego elementu może się różnić w zależności od ośrodka leczenia.

Kto powinien udać się na intensywny odwyk ambulatoryjny?

Skąd wiesz, czy intensywny ambulatoryjny program leczenia alkoholizmu jest dla Ciebie? Kto najlepiej nadaje się do intensywnego ambulatoryjnego programu odwykowego?

Poniżej znajdują się przykłady osób, które skorzystają z uczestnictwa w intensywnym programie ambulatoryjnym:

  • Osoby, które mają łagodne objawy odstawienia. I odwrotnie, jeśli objawy odstawienia są ostre i można je odpowiednio kontrolować, może wystarczyć program ambulatoryjny. Ktoś, kto rozpoznał i zaakceptował potrzebę leczenia i zobowiązał się do powrotu do zdrowia. Osoba uzależniona z niskim potencjałem nawrotu. Osoba, która ma wspierające środowisko w domu. Nastolatki i inni pacjenci, których rutyna musi być zachowana ze względu na szkołę i inne zajęcia. Osoby uzależnione, które pomyślnie ukończyły program stacjonarny i szukają kolejnego sposobu leczenia uzależnień.

Odwyk ambulatoryjny vs. stacjonarny: Jakie są różnice?

Największą różnicą między stacjonarnymi i ambulatoryjnymi programami leczenia uzależnień jest miejsce zamieszkania. W przypadku odwyku stacjonarnego, osoba uzależniona przebywa w placówce leczniczej przez cały czas trwania programu. W przypadku ambulatoryjnego programu leczenia uzależnień, osoba uzależniona mieszka w domu. Inne różnice obejmują:

  • Usługi świadczone

Klienci zameldowani w stacjonarnym programie odwykowym będą mieli dostęp do całodobowej opieki medycznej, w przeciwieństwie do tych, którzy uczestniczą w intensywnym programie ambulatoryjnym.

  • Elastyczność

Klienci mają większą elastyczność w zakresie osobistego harmonogramu, jeśli uczęszczają na intensywny ambulatoryjny program odwykowy. Ze względu na charakter odwyku stacjonarnego, elastyczność jest mniejsza. Intensywne programy ambulatoryjne mogą być dostosowane do osobistego harmonogramu danej osoby. Jeśli jesteś jedynym opiekunem członka rodziny lub musisz utrzymać zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin, odwyk ambulatoryjny jest dla Ciebie świetną opcją.

  • Czas trwania

Czas trwania leczenia również jest różny. Odwyk stacjonarny trwa zazwyczaj około 28 dni. W przypadku poważniejszych uzależnień, można spędzić od 3 miesięcy do roku w ośrodku zamkniętym. Leczenie ambulatoryjne trwa zazwyczaj od 12 do 16 tygodni, zanim osoba uzależniona wejdzie w fazę podtrzymywania.