Nazwy ulic związane z oksykodonem

Oxycontin, Oxy, Oxy 80's, Kickers, Blue, Hillbilly Heroin, Killers

Oksykodon: Streszczenie

Oksykodon jest półsyntetycznym opiatem i aktywnym składnikiem wielu leków przeciwbólowych wydawanych na receptę, takich jak Oxycontin, Tylox, Percocet i Percodan.

Leki zawierające oksykodon jako substancję czynną są przeznaczone wyłącznie do krótkotrwałego uśmierzania bólu po zabiegach medycznych, a także do zwalczania bólu związanego z nowotworami i zapaleniem stawów. W momencie powstania oksykodon był wybawieniem dla osób cierpiących na silne, osłabiające bóle, takie jak zwyrodnienia neurologiczne, osoby cierpiące na raka w końcowym stadium rozwoju lub podobne choroby. Mimo że oksykodon jest produkowany w laboratorium, oddziałuje na użytkownika w sposób podobny do innych legalnych i nielegalnych opioidów.

Oksykodon jest sklasyfikowany jako substancja z listy II i ma wysoki potencjał uzależniający, nawet jeśli jest stosowany zgodnie z przeznaczeniem i pod nadzorem lekarza.

Struktura chemiczna oksykodonu jest podobna do kodeiny, a pod względem zdolności do wywoływania efektów analgetycznych (przeciwbólowych) jest on również podobny do morfiny. Jest on uważany za antagonistę receptorów opioidowych. Pod względem chemicznym oksykodon odwzorowuje strukturę morfiny i wiąże się z receptorami bólu w mózgu, co powoduje zmniejszenie odczuwania bólu. Chociaż leki zawierające oksykodon są bardzo korzystne, jeśli są właściwie stosowane, wielu użytkowników nadużywa tego leku ze względu na jego euforyczny haj. Inni mogą używać leku, aby zminimalizować fizyczne i psychiczne objawy odstawienia związane z opiatami, takimi jak heroina czy morfina.

Historia wysokiego potencjału uzależniającego oksykodonu u użytkowników jest udokumentowana od lat 60. ubiegłego wieku. Jednak nie było to zjawisko powszechne aż do czasu zatwierdzenia leku Oxycontin pod koniec 1995 roku. Zgodnie z informacjami zawartymi na osi czasu dotyczącej nadużywania opioidów, zamieszczonej na stronie internetowej Agencji Żywności i Leków:

"W momencie zatwierdzania leku FDA uważała, że formuła OxyContin o kontrolowanym uwalnianiu będzie miała mniejszy potencjał nadużywania, ponieważ lek będzie wchłaniał się powoli i nie będzie natychmiastowego "zrywu" lub haju, który mógłby sprzyjać nadużywaniu. Po części FDA oparła swoją opinię na wcześniejszej historii wprowadzania na rynek podobnego produktu, MS Contin, preparatu morfiny o kontrolowanym uwalnianiu, zatwierdzonego przez FDA i stosowanego w środowisku medycznym od 1987 r. bez znaczących zgłoszeń dotyczących nadużywania i niewłaściwego stosowania."

Statystyki

Nadużywanie leków zawierających oksykodon w ciągu ostatnich kilku dekad spowodowało gwałtowny wzrost liczby przypadków przedawkowania leków na receptę w Stanach Zjednoczonych. Według informacji dostarczonych przez Centra Kontroli Chorób (CDC):

 • W 2012 r. przedawkowanie leków było główną przyczyną śmierci osób w wieku 25-64 lat.
 • W 2011 r. zażywanie i nadużywanie narkotyków spowodowało 2,5 miliona wizyt na oddziałach ratunkowych w całym kraju.
 • W 2013 r. 51,8% zgonów z powodu przedawkowania było związanych z lekami.

W raporcie SAMHSA stwierdzono, że Stany Zjednoczone są największym konsumentem oksykodonu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Szacuje się, że wskaźnik rozpowszechnienia uzależnienia od opioidów w ciągu całego życia u osób dorosłych w Stanach Zjednoczonych wynosi 9%. Niewiele jest informacji na temat wskaźników rozpowszechnienia samego nadużywania oksykodonu. Jednak raporty Departamentu Sprawiedliwości wskazują, że ponad 13 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych używało oksykodonu w sposób niezgodny z intencją lekarza przepisującego lek, nadużywało go, uzależniło się od niego lub jest od niego uzależnione.

Chociaż nadużywanie leków na receptę jest istotnym problemem dla milionów Amerykanów, w ciągu ostatnich kilku lat gwałtownie wzrosła liczba zgonów kobiet z powodu zażywania leków na receptę. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom opublikowało raport z danymi, które są dość alarmujące. Od 1999 r. odsetek zgonów kobiet z powodu środków przeciwbólowych wydawanych na receptę wzrósł o 400%. W 2012 r. leki przeciwbólowe na receptę spowodowały 6600 zgonów z powodu przedawkowania i przyczyniły się do kolejnych tysięcy zgonów. Liczba ta jest 4 razy większa niż w przypadku heroiny i kokainy.

Jak podaje się oksykodon?

Oksykodon można zażywać na wiele sposobów. Na przykład, produkty zawierające oksykodon można wstrzykiwać dożylnie lub przez tkankę mięśniową. Użytkownicy mogą wstrzykiwać produkty zawierające oksykodon podskórnie (zastrzyki pod skórę) lub doodbytniczo. Zgodnie z doniesieniami, działanie narkotyczne po podaniu doodbytniczym nie jest większe niż po przyjęciu tabletek doustnie, ale dzięki tej metodzie można uniknąć niepożądanych efektów żołądkowo-jelitowych. Leki na bazie oksykodonu, takie jak Oxycontin, można przyjmować doustnie w postaci pigułek lub tabletek. Jeśli użytkownicy mają tabletki lub pastylki, mogą je także rozgnieść i wciągnąć. Metody te są postrzegane jako sposoby obejścia formuły czasowego uwalniania niektórych leków przeciwbólowych na receptę, takich jak Oxycontin.

Osoby nadużywające oksykodonu mogą go zdobyć na ulicy lub od osób, które sprzedają recepty, jednak mogą również trafić do lekarza (tzn. chodzić od lekarza do lekarza, aby uzyskać więcej niż jedną receptę na oksykodon, starając się jednocześnie uniknąć wykrycia).

Przyczyny uzależnienia od oksykodonu

Istnieje kilka hipotez dotyczących przyczyn zaburzeń związanych z używaniem oksykodonu. Niektóre z tych przyczyn mogą być następujące:

Genetyczne - osoby, u których w rodzinie występowały przypadki uzależnienia, mogą być bardziej narażone na ryzyko i rozwój uzależnienia, jeśli zaczną używać oksykodonu.

Chemia mózgu - każdy rodzaj opiatów może znacząco wpływać na ośrodek przyjemności w mózgu i zmieniać go. Istnieją przypuszczenia, że osoby, które zmagają się z nadużywaniem oksykodonu, mogą mieć wrodzony niedobór tych substancji chemicznych odpowiedzialnych za przyjemność i samoleczyć objawy tego niedoboru za pomocą opiatów.

Środowiskowe - oksykodon może pomóc w zmniejszeniu lub wyeliminowaniu objawów stresu i bólu życia codziennego, co z kolei prowadzi do zwiększonego używania leku. Ciągłe zażywanie jest spowodowane niechęcią danej osoby do ponownego przeżywania tych samych stresorów.

Psychologiczne - osoby cierpiące na nieleczone zaburzenia psychiczne, takie jak choroba dwubiegunowa lub depresja, mogą sięgać po oksykodon w celu opanowania objawów. Chociaż zażywanie może zmniejszyć niektóre objawy, uzależnienie może rozwinąć się bardzo szybko, powodując większe problemy dla danej osoby.

Krótkotrwałe skutki zażywania oksykodonu

Osoby, które stosują leki zawierające oksykodon jako główny składnik aktywny, zgodnie z zaleceniami, mogą doświadczyć pewnych korzystnych krótkoterminowych efektów, takich jak

 • Euforia
 • Rozluźnienie
 • Zmniejszony niepokój
 • Złagodzenie bólu
 • Uspokojenie

Nawet jeśli środki przeciwbólowe na receptę zawierające lek są przepisywane i stosowane prawidłowo oraz pod nadzorem lekarza, użytkownicy mogą doświadczyć kilku negatywnych skutków krótkoterminowych, które mogą obejmować:

 • Nudności
 • Wymioty
 • Utrata apetytu
 • Suchość w ustach
 • Zaparcia
 • Zawroty głowy

Ponadto oksykodon może powodować znaczną senność i dezorientację, które mogą trwać do kilku godzin. W większych dawkach lek może znacznie spowolnić akcję serca i oddychanie, osiągając niebezpieczny poziom. Niektóre z tych działań niepożądanych mogą powodować dyskomfort u użytkownika. W miarę zwiększania dawki efekty uboczne mogą się nasilać i zagrażać życiu. Takie działania niepożądane wymagają natychmiastowej pomocy medycznej:

 • Napady drgawek
 • Pokrzywka, swędzenie lub wysypka
 • Trudności w oddychaniu lub przełykaniu
 • Ból w klatce piersiowej
 • Nieregularne bicie serca
 • światłowstręt

Długotrwałe skutki zażywania oksykodonu

W miarę powtarzającego się nadużywania oksykodonu, użytkownik może doświadczyć dwóch rodzajów uzależnienia.

Uzależnienie psychologiczne - wynika z euforii, której doświadczają użytkownicy. Zazwyczaj użytkownicy chcą odtworzyć to samo uczucie, które towarzyszyło im na początku zażywania narkotyku - czasami szukają większych dawek, aby osiągnąć te same efekty.

Uzależnienie fizyczne - polega na przystosowaniu się do utrzymującego się podwyższonego stężenia narkotyku w organizmie. Po pewnym czasie, gdy narkotyk nie jest dostępny, procesy fizjologiczne ulegają zaburzeniu.

W przypadku dłuższego używania lub nadużywania rekreacyjnego mogą wystąpić długotrwałe problemy zdrowotne. W przypadku zwiększonego uzależnienia fizycznego, w przypadku zmniejszenia ilości przyjmowanego narkotyku lub całkowitego zaprzestania jego przyjmowania, użytkownik staje się fizycznie chory. W przypadku długotrwałego zażywania narkotyku istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań ze strony układu oddechowego, w tym trudności z oddychaniem, zawrotów głowy i zawrotów głowy.

Jeśli użytkownicy wstrzykują sobie produkty zawierające oksykodon, może to spowodować bliznowacenie żył, a w końcu ich zapadnięcie. Jeśli użytkownicy nie używają czystych igieł, są narażeni na wiele zakażeń i chorób. Na przykład u użytkowników mogą rozwinąć się czyraki lub ropnie, które w razie nieleczenia mogą prowadzić do amputacji. Użytkownicy mogą również nabawić się zakażeń tkanek miękkich i są narażeni na zwiększone ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby lub HIV. Ponadto w wyniku nadużywania narkotyku użytkownicy mogą doznać znacznych uszkodzeń wątroby i nerek.

Behawioralne oznaki nadużywania

Oznaki behawioralne mogą być różne u różnych osób, w zależności od sytuacji życiowej, finansowej, majątkowej i stopnia uzależnienia. Sześć behawioralnych objawów nadużywania oksykodonu może obejmować:

 1. Zmęczenie - dana osoba może sprawiać wrażenie zmęczonej lub sennej. Nierzadko zdarza się, że osoba uzależniona od czasu do czasu "odsypia".
 2. Niezdolność do wykonywania normalnych zadań - nadużywanie narkotyków może wpływać na zdolność koncentracji danej osoby. W rezultacie osoba taka może odczuwać braki w życiu domowym, w pracy lub w szkole. W wyniku zażywania narkotyków poziom wydajności może nadmiernie spaść.
 3. Zmiany osobowości i wahania nastroju - w wyniku nadużywania narkotyków osoba może doświadczać wahań nastroju i sprawiać wrażenie irracjonalnej, kiedy ktoś z bliskich konfrontuje ją z faktem zażywania.
 4. Zmiany wyglądu - Ze względu na zmiany priorytetów osoba może zaniedbać rutynowe czynności związane z pielęgnacją ciała. Osoba taka może stać się nietypowo nieuporządkowana, nosić brudne ubrania, przestać kupować i używać środków higieny osobistej.
 5. Skrytość- osoby nadużywające oksykodonu zwykle prowadzą podwójne życie, pilnie strzegąc tego, co zażywają i utrzymując uzależnienie w tajemnicy. Mogą używać nieznanych terminów na określenie swojego zażywania.
 6. Zmiany stylu życia - W miarę trwania uzależnienia normalne priorytety przestają obowiązywać. Osoba taka może zaniedbywać przyjemne niegdyś zajęcia, takie jak sport czy czas spędzany z przyjaciółmi.

Odstawienie

W przypadku uzależnienia od oksykodonu istnieje kilka możliwości leczenia. Pierwszym krokiem na drodze do trwałego wyleczenia się z uzależnienia jest detoksykacja. Ważne jest, aby poddać się detoksowi medycznemu monitorowanemu przez personel medyczny. W procesie tym mogą być stosowane różne leki, takie jak subokson, naltrekson lub buprenorfina. Po zakończeniu procesu detoksu, formalne leczenie odwykowe pomaga w odkryciu społecznych, emocjonalnych i psychologicznych czynników wywołujących pragnienie zażywania leków na receptę. Objawy odstawienia mogą być różne, jednak mogą stać się bardzo nieprzyjemne i mogą spowodować, że użytkownik powróci do używania leku w celu uniknięcia tych objawów. Niektóre z powszechnych objawów odstawienia oksykodonu mogą obejmować:

 • Objawy grypopodobne
 • Bóle mięśni i bóle
 • Wodniste oczy
 • Niepokój
 • Skurcze
 • Nudności lub wymioty
 • Utrata apetytu
 • Zwiększona częstość akcji serca.

Wielu byłych uzależnionych od oksykodonu twierdzi, że pierwsze cztery lub pięć dni od odstawienia są najtrudniejsze fizycznie. Potem staje się to już tylko psychiczną i emocjonalną walką o zachowanie czystości.

Znaczenie leczenia

Najważniejszą decyzją, jaką może podjąć każdy, kto walczy z uzależnieniem od oksykodonu, jest podjęcie leczenia. Wiele osób uważa, że ponieważ oksykodon jest lekiem przepisywanym przez licencjonowanego lekarza, jest bezpieczny i nie wyrządzi żadnej szkody. Jest to jednak zupełna nieprawda. Zażywanie większej ilości leku niż jest to zalecane lub stosowanie go w sposób niezgodny z przeznaczeniem może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Uzależnienie od leków przeciwbólowych na receptę to poważny problem i nie należy go lekceważyć. Jeśli zmagasz się z uzależnieniem od leków przeciwbólowych i ich nadużywaniem, ważne jest, abyś otrzymał pomoc w ośrodku leczenia uzależnień. Jeśli spróbujesz rzucić te leki na własną rękę, możesz doświadczyć niezliczonych objawów odstawienia, które mogą być bardzo nieprzyjemne i możesz powrócić do ich zażywania.

Droga do wyzdrowienia jest trudna i usłana przeszkodami, ale jest wielu ludzi, którym udało się osiągnąć długotrwałą trzeźwość. Ośrodki stacjonarne często oferują kontrolowane środowisko, zwykle potrzebne na wczesnych etapach zdrowienia, a także szeroki wachlarz terapii, do których należą m.in:

 • Terapię poznawczo-behawioralną (Cognitive Behavioral Therapy)
 • Dialektyczną terapię behawioralną
 • Terapię indywidualną
 • Poradnictwo rodzinne
 • Terapię grupową
 • Terapia holistyczna

Większość ośrodków leczenia oferuje programy 30-, 60- lub 90-dniowe. Długość pobytu zależy od stopnia zaawansowania uzależnienia lub od ubezpieczyciela.

Uzależnienie od środków przeciwbólowych wydawanych na receptę jest chorobą postępującą i jeśli nie jest leczone, może być śmiertelne. Aby w pełni wyleczyć się z jej niszczących skutków, musisz zrozumieć wszystkie jej skutki, a także wszystkie dostępne opcje. Jako wiodący dostawca informacji na temat uzależnień i leczenia w Internecie, doświadczeni pracownicy Sober Nation są w stanie zapewnić Ci informacje i wsparcie, których potrzebujesz, aby przerwać cykl uzależnienia. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, ile masz pieniędzy, lub jak poważne uzależnienie jest, istnieje ośrodek leczenia, który może pomóc Ci odzyskać.Nie czekaj kolejny dzień. Skontaktuj się z Sober Nation już dziś.

Zawsze możesz skontaktować się z nami za pośrednictwem poufnej infolinii czynnej 24 godziny na dobę pod numerem 866-207-7436.