Nie będę kłamał, uwielbiałem ćpać.

W szczytowym okresie mojego uzależnienia moim celem numer jeden było palenie przez całą dobę. Jednak lata uzależnienia zebrały swoje żniwo i niczym Ikar z nawoskowanymi skrzydłami spadłem na ziemię. Chociaż leczenie odwykowe było w stanie przywrócić sprawność mojemu ciału i umysłowi, wątpiłem, czy uda mi się znaleźć naturalne sposoby na skopiowanie szumu, który czułem po narkotykach i alkoholu. Na szczęście dowiedziałem się, że istnieje wiele naturalnych środków, które mogę włączyć do swojej codziennej rutyny i które pozwolą mi czuć się dobrze bez żalu.

Nowy sposób myślenia

Uwierzcie mi, że znalezienie nowych sposobów na uzyskanie pożądanego przeze mnie haju bez pomocy środków chemicznych wydawało się bardzo trudne. Przez wiele lat byłem przyzwyczajony do czerpania euforii z narkotyków i alkoholu. Kiedy podjąłem decyzję o oczyszczeniu się i wytrzeźwieniu, koncepcja naturalnego haju wydawała mi się podobna do dietetycznego napoju gazowanego. Wiedziałem, że nie mogę wrócić do używania substancji, ale nie sądziłem, że można czuć się dobrze w życiu bez tych znajomych kul.

W miarę jak moja trzeźwość rosła, słuchałem moich doradców i zdrowiejących rówieśników i nauczyłem się, jak zanurzyć się w naturalnej aptece mózgu i uzyskać upragnione pobudzenie bez kaca i poczucia winy.

Poniżej przedstawiam sześć naturalnych dopalaczy, które pomogły mi zachować wewnętrzny uśmiech.

Najlepsze naturalne hajsy

Ćwiczenie

Najpopularniejszym sposobem na osiągnięcie naturalnego haju podczas odwyku są stare, dobre ćwiczenia. Korzyści płynące z ćwiczeń podczas powrotu do zdrowia są ogromne. Po pierwsze i najważniejsze, ćwiczenia uwalniają endorfiny, które są "substancją chemiczną poprawiającą samopoczucie" w mózgu. Ćwiczenia pomagają wywołać euforyczną reakcję relaksacyjną, która pomaga w uruchomieniu przycisku reset w mózgu. Nie tylko będziesz dobrze wyglądać i świetnie się czuć, ale możesz też zabrać ze sobą przyjaciółkę, aby zapewnić sobie dodatkową zabawę i motywację. Ponadto łatwo jest stworzyć własny, spersonalizowany program ćwiczeń, który najlepiej pasuje do Twojej osobowości. Niezależnie od tego, czy chodzi o ekstremalny wysiłek fizyczny, jakim jest crossfit, ćwiczenia na siłowni, jazdę na rowerze czy po prostu spokojny spacer po okolicy - każdy znajdzie dla siebie aktywność fizyczną, która sprawi mu przyjemność.

Popraw swoją dietę

Szukając sposobów na to, by czuć się świetnie podczas odwyku, nie można pominąć roli diety. Stworzenie dobrze zbilansowanej diety jest absolutnie niezbędne dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Kiedy myślę o swojej diecie, muszę pamiętać o tym, aby zawierała dużo owoców i warzyw oraz dużo białka. Postanowiłem też znacznie ograniczyć lub wyeliminować z diety żywność przetworzoną, cukry i kofeinę. Staram się też jeść kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia.

Poznaj Matkę Naturę

Być może nie ma tak silnego naturalnego haju jak ten, którego dostarcza natura. Kiedy wędruję leśnym szlakiem, przemierzam brzegi rwącej rzeki lub stoję na szczycie góry, majestat i zakres działania Matki Natury często zapiera mi dech w piersiach. Przyroda jest wszędzie i łatwo jest poświęcić kilka chwil na zachłyśnięcie się jej wspaniałością. Zastanów się nad wspaniałością wschodu lub zachodu słońca. Poczuj siłę letniej bryzy. Zachwyć się widokami i dźwiękami plaży w czerwcowe popołudnie. Euforia natury czeka na każdego.

Zanurz się w sztuce

Innym doskonałym sposobem na zatracenie się w błogości jest zaangażowanie się w twórczość artystyczną. Uwielbiam grać na gitarze basowej, pisać wiersze lub mój dziennik, a także szkicować szalone bazgroły. Uważam, że oddawanie się twórczym zajęciom przenosi moje myśli i uczucia w miejsca, których nie przyszłoby mi do głowy odkrywać. Jeśli nie uważasz się za osobę kreatywną, wciąż jest wiele sposobów, by zanurzyć się w naturalnym haju, jakim jest sztuka. Może to być tak proste, jak stworzenie playlisty z ulubionymi utworami lub udział w festiwalu muzycznym na świeżym powietrzu. Możesz też poczuć naturalny haj sztuki, idąc na świetny film, czytając porywającą powieść lub nawet uczestnicząc w wystawie w galerii.

Bądź wdzięczny

Aby poczuć naturalną euforię, nasz sposób myślenia musi być pozytywny. Moim zdaniem praktykowanie wdzięczności jest jednym z najlepszych naturalnych stanów, jakich mogę doświadczyć. Wdzięczność na odwyku jest jednym z najsilniejszych naturalnych wzlotów, ponieważ wyraża wdzięczność i uznanie za to, co trzeźwość daje mi na co dzień. Nawet jeśli doświadczam trudności, poczucie wdzięczności pozwala mi zamienić negatywy na pozytywy - i mogę się uczyć, jak rozwijać się dzięki tym przeszkodom. Możesz być zaskoczony tym, jak dobrze się czujesz, kiedy mówisz "dziękuję".

Pozostań w Tu i Teraz

Czy chcesz poznać sekret, który pozwoli Ci uzyskać i utrzymać naturalny poziom? To naprawdę proste - utrzymuj swój umysł w teraźniejszości i skup się na tym, co tu i teraz. Jeśli się nad tym zastanowić, nasze codzienne życie rzuca na nas wiele zakrętów i często ciągnie nas w milionie różnych kierunków. Kiedy potrafimy się zatrzymać, przebić przez natłok rozpraszających nas bodźców i spojrzeć na tę chwilę - świat się zatrzymuje. Widzimy rzeczy takimi, jakimi są, i ludzi takimi, jakimi są. Znajdź czas, by poświęcić niepodzielną uwagę sobie i tym, których kochasz. Kiedy poczujesz, że miłość do Ciebie wraca, to jest to najlepsze uczucie w życiu.

Podążaj własną ścieżką

Ta lista sposobów na naturalne pobudzenie nie jest bynajmniej wyczerpująca. Poświęć trochę czasu i odkryj, co sprawia, że jesteś naprawdę szczęśliwy w środku. Nie bój się próbować nowych rzeczy i odkrywaj te obszary, które są zdrowe i pozytywne. Sposobem na prawdziwy rozwój w zdrowieniu jest wyjście poza swoją strefę komfortu. Wyjdź na zewnątrz i naprawdę znajdź te naturalne wzloty, które pozwolą Ci zachować zdrowie.