Związki są podstawą współczesnego społeczeństwa. Dzięki nim powstają rodziny i budowane są firmy. Ludzie mają wrodzoną potrzebę emocjonalnego kontaktu z drugim człowiekiem. Gdy dorastamy, uczymy się dbać o ludzi innych niż my sami. Darzymy sympatią naszą rodzinę, przyjaciół, współpracowników, a czasem nawet przywiązujemy się do nich. Kiedy zaczynamy przedkładać innych nad siebie i czujemy się emocjonalnie spełnieni, kiedy nas potrzebują, możemy stać się współuzależnieni. Uzależnienie i współuzależnienie często idą w parze, ponieważ uzależnienie wpływa nie tylko na osobę cierpiącą, ale także na ludzi wokół niej. Współuzależnienie często tworzy się, gdy osoba uzależniona zaczyna wykorzystywać ludzi, którzy próbują jej pomóc. Jeśli taki wzorzec się pojawi, będzie to tylko utrudniało uwolnienie się z łańcuchów i więzów uzależnienia.

Czym jest współuzależnienie?

Bez wątpienia trudno jest patrzeć, jak ukochana osoba krzywdzi siebie i innych, używając narkotyków i alkoholu. Jednocześnie osoby cierpiące na uzależnienie mogą nieświadomie zacząć wykorzystywać tych, którzy starają się im pomóc. Kiedy ma to miejsce, nazywa się to współuzależnieniem. Osoby, które są ogólnie narażone na współuzależnienie to rodzice, inne osoby znaczące i członkowie rodziny.

Rodzice często znajdują się w codependent relacji, ponieważ chcą pomóc ich uzależnionego dziecka. Jeśli ich dziecko prosi o pieniądze na jedzenie lub czynsz, rodzice wahają się powiedzieć nie, bo nie chcą, aby ich dziecko nie ma jedzenia lub miejsca do życia. Choć wydaje im się, że pomagają, tak naprawdę tylko dostarczają uzależnionemu środków, by mógł się naćpać. Współuzależnienie może stać się nawykiem i prowadzi również do przyzwolenia.

Jest to trudne dla ludzi, aby odebrać współuzależnienia i umożliwienia, jeśli nie wiedzą, czego szukać. Najważniejszą rzeczą, o której ludzie muszą pamiętać, jest to, że tego typu zachowanie tylko zachęci osobę, która cierpi z powodu uzależnienia, do dalszego używania narkotyków. Jeśli rodzic próbuje ukryć zachowanie współmałżonka przed dziećmi, starając się je chronić, to tak naprawdę tylko osłania uzależnionego przed zobaczeniem, jak jego działania wpływają na rodzinę.

Istnieje kilka cech współuzależnienia zachowania, że ludzie powinni być świadomi. Współuzależnienie jest niezwykle niebezpieczne dla osób, które zmagają się z uzależnieniem. Ktoś w codependent relacji będzie miał przesadny stopień odpowiedzialności do osoby, która zmaga się z uzależnieniem. Ktoś w relacji współuzależnienia będzie również ciężko pracować, aby zrobić znacznie więcej niż ich sprawiedliwy udział w każdym czasie. Wreszcie, ktoś w codependent relacji jest również będzie miał skrajny stopień winy o sytuacji, dlatego mogą czuć się uwięziony w związku.

Jak to wpływa na uzależnienie?

Współuzależnienie napędza uzależnienie. Dlaczego ktoś zamierza przestać używać narkotyków lub alkoholu, jeśli wie, że jego bliscy dadzą mu pieniądze i zapewnią miejsce do życia? Współuzależnienie daje uzależnionemu nieodłączne przyzwolenie na dalsze zażywanie narkotyków lub alkoholu, ponieważ myśli, że zawsze będzie w porządku.

Współuzależnienie jest również niebezpieczne, ponieważ osoba nieuzależniona często usprawiedliwia osobę uzależnioną. Jeśli osoba uzależniona jest na haju i nie może pójść na spotkanie rodzinne, prawdopodobnie będzie polegać na swoim znaczącym partnerze, który powie o tym rodzinie. To może zachęcić nonaddict do kłamstwa i wymówek, kiedy zdecydowanie nie powinny mieć do.

Współuzależniona relacja będzie osłaniać kogoś z uzależnieniem od konsekwencji swoich działań. To będzie skończyć się dalej kogoś uzależnienia, co trudniejsze do odzyskania, gdy ta osoba w końcu osiąga dno i szuka pomocy.

Pozwól nam pomóc Ci w leczeniu uzależnień!

W Grace Recovery jesteśmy nowym, nowoczesnym programem leczenia uzależnień, zlokalizowanym w samym sercu Hollywood, CA. Zostaliśmy zaprojektowani tak, aby wykorzystać piękną okolicę Los Angeles, CA do pomocy osobom i rodzinom w wyjściu z uzależnienia. Zapewniamy luksusowe udogodnienia wraz z najnowszymi programami leczenia uzależnień w naszym programie detoksykacyjnym i stacjonarnym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy Ci pomóc, skontaktuj się z nami już dziś!