W pracy nad 12 Krokami jest pewna doza niepewności i strachu, którą możesz odczuć, kiedy po raz pierwszy spotykasz się z każdym krokiem. Podobnie jak w przypadku każdego nowego doświadczenia, nie jesteś pewny gruntu, po którym stąpasz i będziesz stawiał chwiejne, małe kroki w miarę posuwania się naprzód. Dodatkowo, istnieje strach przed porażką i tym, co może ona oznaczać, jeśli chodzi o posuwanie się naprzód z sensem w zdrowieniu. Czwarty krok Anonimowych Alkoholików jest doskonałym przykładem strachu, że można czuć się w próbie dokonania przełomu w swojej trzeźwości.

W Czwartym Kroku AA, stwierdza się, że musisz dokonać poszukującej i nieustraszonej moralnej inwentaryzacji siebie. Kiedy po raz pierwszy zetkniesz się z koncepcją spisania swoich wad i przeszłych błędów, które utrzymywały cię w uzależnieniu i nie w najlepszych łaskach z rodziną i przyjaciółmi, uczucie gunshy może być niedopowiedzeniem. Możesz czuć się absolutnie przerażony faktem, że musisz ujawnić wszystkie szkielety, które zaludniają twoją szafę. Czwarty Krok Anonimowych Alkoholików może być trudnym krokiem do podjęcia, ale musisz się oczyścić z samym sobą, zanim będziesz mógł zadośćuczynić innym.

Czy naprawdę muszę zrobić moralną inwentaryzację?

Wiele myśli przebija się przez twoją głowę, gdy zbliżasz się do czasu, kiedy musisz podejść do Czwartego Kroku AA. Wiesz, że musisz to zrobić, twój sponsor mówi ci, że musisz to zrobić, a ci w twojej grupie domowej mówią ci, żebyś to zrobił - ale możesz znaleźć się w sytuacji, w której powiesz sobie, czy naprawdę muszę zrobić spis czwartego kroku? Prawda jest taka, że nie musisz, ale nie robiąc tego nie będziesz wzrastał w swoim wyzdrowieniu. W dalszym ciągu będziesz się trzymał postaw i wydarzeń, które sprawiły, że utknąłeś w uzależnieniu od substancji.

Osobista inwentaryzacja jest kluczowa dla zrozumienia, jak zamierzasz wzrastać duchowo w swoim wyzdrowieniu. Pracując nad Czwartym Krokiem Anonimowych Alkoholików, musisz podjąć decyzje dotyczące tego, jakie części twojego charakteru chcesz zachować i podkreślić, a jakie części powinny być zmienione lub całkowicie odrzucone. Jak już wcześniej wspomniano, musisz sięgnąć głęboko do korzeni swojego uzależnienia i zbadać powody, dla których obrałeś drogę, która doprowadziła cię do nadużywania alkoholu.

Przeprowadzając pełną inwentaryzację moralną, konfrontujesz się i oceniasz pełny zakres swojego uzależnienia. W ten sposób dowiesz się więcej o tym, jak poważne było Twoje uzależnienie od substancji i być może odkryjesz inne uzależnienia, które jeszcze bardziej pogorszyły Twoje życie. Dodatkowo, patrzysz wstecz na to, jak twoje relacje z ludźmi, których kochasz i którym ufasz, zostały naruszone w wyniku twojego uzależnienia. Może to dotyczyć rodziców, nauczycieli, mentorów, przyjaciół i tych romantycznych interesów. Musisz spisać wszystkie sposoby, w jakie ich skrzywdziłeś i skrzywdziłeś siebie.

Jak przeprowadzić inwentaryzację moralności?

Kiedy zaczynasz pracę nad Czwartym Krokiem AA, możesz mieć pokusę, by wskoczyć obiema nogami i zabrać się do pracy. Choć ważne jest, by się okopać i ubrudzić, musisz mieć plan i proces na miejscu, zanim zabierzesz się do roboty. Rzym nie został zbudowany w jeden dzień, a to zajmie trochę czasu, aby w pełni wziąć zapas swoich emocji. Jeśli masz zamiar rozpocząć pracę nad Czwartym Krokiem lub obecnie pracujesz i czujesz, że utknąłeś, poniższe wskazówki powinny pomóc ci wejść na właściwą drogę:

Aby rozpocząć proces inwentaryzacji, musisz mieć ustalone miejsce do zapisywania rzeczy. Zaopatrzenie się w spiralny zeszyt z ramką z college'u jest wystarczające. Jeśli jesteś w stanie uzyskać mniejszy notatnik, który można łatwo nosić w torbie, torebce lub teczce, że jest idealny. Jeśli zamierzasz prowadzić dziennik w spiralnym notesie w procesie inwentaryzacji, zaleca się, abyś używał tylko prawej strony. Jeśli później pomyślisz o jakichś dodatkowych rzeczach dotyczących poprzedniej myśli, którą zapisałeś, będziesz musiał ją dodać.

Ważne jest, aby pisać swobodnie i nie myśleć o doskonałej gramatyce i interpunkcji. Musisz być w stanie pisać i czuć w sposób niefiltrowany i niczego nie ukrywać. Możesz pisać w formie konspektu, używać różnych kolorowych długopisów lub ołówków, a nawet rysować bazgroły na stronie - cokolwiek potrzebujesz, aby uzyskać swoje prawdziwe uczucia przez. Jeśli musisz zmienić coś, co zapisałeś, po prostu postaw linię przez tę myśl i unikaj wymazywania jej. Zachowując oryginalną wersję, uzyskasz prawdziwy wpływ tego wydarzenia, zachowania lub emocji, a z nową, zredagowaną wersją może to być bardziej zrozumiałe.

Co najważniejsze, pisz dla siebie. Kiedy dojdziesz do Piątego Kroku AA, podzielisz się z rodziną i przyjaciółmi rozmiarami swoich krzywd i rozpoczniesz proces zadośćuczynienia tym, których skrzywdziłeś. Na razie jednak skup się na tym, by być całkowicie szczerym i uczciwym wobec siebie. Pamiętaj, że nie ma dobrych i złych uczuć - to są twoje uczucia. Jeśli próbujesz umieścić wokół nich ładną ramkę, możesz narazić się na ryzyko rozcieńczenia ich mocy i możesz nie dotrzeć do sedna sprawy.

Czwarty Krok Anonimowych Alkoholików może być postrzegany jako krok przełomowy w tym, że musisz zacząć podejmować kroki niezbędne do pracy nad wadami charakteru i problemami, które były przednie i centralne podczas twojego uzależnienia od alkoholu. Chociaż ten krok może wydawać się przytłaczający, nie ma żadnego ograniczenia czasowego. Nie spiesz się, przemyśl wszystko i rób to krok po kroku - zaczniesz zauważać, jak twoje zdrowienie się pogłębia.