Kokaina jest środkiem pobudzającym, który pochodzi z rośliny koki. Wielokrotne użycie może zmienić strukturę mózgu i doprowadzić do uzależnienia. Ten niebezpieczny narkotyk powoduje setki tysięcy wizyt na pogotowiu każdego roku, a kwota przedawkowania kokainy różni się w zależności od osoby, która jej używa i innych substancji chemicznych, które mogą być obecne.

Czy kokaina jest czysta?

Chociaż kokaina pochodzi z naturalnej rośliny, produkt, który wiele osób wciąga, wstrzykuje lub pali, został poddany intensywnej obróbce. Podczas procesu produkcyjnego, ludzie używają innych substancji chemicznych, takich jak benzyna i aceton, aby uzyskać produkt końcowy. Substancje fałszujące mogą być również mieszane z narkotykiem, aby obniżyć koszty i wzmocnić jego działanie.

Trudno jest zidentyfikować inne substancje chemiczne, które użytkownicy mogą znaleźć w kokainie. Nawet doświadczeni użytkownicy mogą nie zauważyć, kiedy narkotyk zawiera inne substancje, dopóki nie jest za późno.

Czy można umrzeć po zażyciu kokainy?

Czysta kokaina może prowadzić do śmiertelnego przedawkowania. Kiedy dilerzy mieszają kokainę z innymi związkami, może ona być jeszcze bardziej niebezpieczna.

Jednym z powodów, dla których kokaina może być śmiertelna, jest fakt, że powoduje ona u użytkowników rozwój fizycznego uzależnienia. Kiedy zażywasz ten narkotyk, spowalnia on wchłanianie dopaminy w twoim mózgu. To sprawia, że czujesz się dobrze, ale również uniemożliwia twojemu organizmowi wytwarzanie większej ilości dopaminy.

Ponadto, twoje ciało dostosowuje się do obfitości neuroprzekaźników dobrego samopoczucia. Z czasem dopamina nie daje już takich samych przyjemnych efektów i musisz zażyć więcej kokainy, aby poczuć oczywisty haj.

Chociaż twój mózg przyzwyczaja się do nadmiaru dopaminy, inne organy nie przystosowują się do używania kokainy. Stymulant ogranicza przepływ krwi do mózgu, zwiększa częstość akcji serca i podnosi ciśnienie krwi. To naraża Cię na ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Niebezpieczne może być również mieszanie alkoholu i kokainy. W wyniku takiego połączenia powstaje związek o nazwie kokaetylen, który wzmacnia działanie kokainy, ale zwiększa ryzyko śmierci. W takich przypadkach konieczne jest skorzystanie z usług terapii uzależnień.

Jaka jest dawka przedawkowania kokainy?

U myszy śmiertelna dawka kokainy wynosi około 95 miligramów na kilogram masy ciała. W przypadku stosowania u ludzi, przekłada się to na około 6,5 grama dla osoby ważącej 150 funtów.

Ilość przedawkowanej kokainy zależy od historii zażywania kokainy przez daną osobę oraz od metody jej podawania. Na przykład wstrzyknięcie narkotyku jest bardziej prawdopodobne w przypadku przedawkowania niż jego wciąganie lub palenie.

Osoby, które doświadczyły odwyku i powróciły do nałogu, mogą być w jeszcze większym niebezpieczeństwie niż inni użytkownicy. Zazwyczaj rozwija się u nich uzależnienie i przyzwyczajają się do spożywania określonej ilości narkotyku. Kiedy przestają używać narkotyku, ich tolerancja zmniejsza się wraz z indywidualną ilością przedawkowania kokainy. W przypadku powrotu do nałogu, mogą powrócić do tych samych dawek, które przyjmowali wcześniej, szokując organizm i powodując tragiczne skutki.

Jeśli obawiasz się, że Ty lub bliska Ci osoba zmaga się z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem substancji, pierwszym krokiem jest zapisanie się do programu detoksu kokainowego. Dodatkowa terapia i wspierająca społeczność są niezbędne do podtrzymania powrotu do zdrowia i zapobiegania nawrotom.