Dla tych, którzy czytają ten artykuł, którzy mają bliską osobę lub przyjaciela, który jest w początkowej fazie odzysku, zatrzymać się na kilka chwil i dać sobie emocjonalny gut check. Jak te osoby, które znasz i kochasz pracować, aby rozwiązać i pokonać ich problemy z nadużywaniem substancji w leczeniu narkotyków, jak naprawdę czujesz? Jako ktoś, kto miał miejsce w pierwszym rzędzie do fizycznej, emocjonalnej i duchowej dewastacji, że uzależnienie przynosi, więcej niż prawdopodobne, że czujesz szeroki zakres emocji.

Możesz czuć wielką ulgę, że twoi bliscy w końcu zobaczyli światło i otrzymują pomoc, której rozpaczliwie potrzebują. Możesz również odczuwać znaczną ilość gniewu z powodu ich kłamstw, manipulacji i zdrady, gdy byli pod wpływem. Dodatkowo, możesz być również nieco ostrożny w ich wysiłkach, aby uzyskać czyste i trzeźwe, ponieważ widziałeś ich próby i niepowodzenia wiele razy i ta ostatnia próba może prowadzić do tego samego wyniku. To zrozumiałe, że możesz odczuwać wiele sprzecznych emocji, ponieważ uzależnienie jest złożoną chorobą, która ma wiele aspektów.

Mimo, że czasami możesz być rozdarty, chcesz jak najlepiej dla swojej rodziny i przyjaciół i zrobisz wszystko, aby pomóc im utrzymać kurs i pozostać trzeźwym tym razem. Jednym z najlepszych sposobów, w jaki możesz pomóc, jest bycie skutecznym sojusznikiem w zdrowieniu i zapewnienie poczucia znaczącego wsparcia i zachęty. Poniższe wskazówki pomogą Ci stać się skutecznym sojusznikiem w zdrowieniu dla tych, których najbardziej kochasz w swoim życiu.

Wskazówka nr 1: Nakarm swoją głowę

Pierwszą i najważniejszą wskazówką w byciu skutecznym sojusznikiem w powrocie do zdrowia jest nauczenie się jak najwięcej o uzależnieniu. Musisz być w stanie zrozumieć jak najwięcej zawiłości choroby uzależnienia - a zwłaszcza uzależnienia twojej bliskiej osoby - jak tylko możesz. Poświęć czas na czytanie książek i badanie źródeł internetowych, które są wiarygodne. Rozmawiaj z innymi uzależnionymi, którzy aktywnie pracują nad swoim wyzdrowieniem i rozmawiaj z członkami ich rodzin. Wpadnij na spotkanie 12 kroków lub weź udział w spotkaniu Al-Anon lub Nar-Anon. Bądź gąbką i wchłaniaj wszystko, co możesz.

Poświęć czas na czytanie książek i badania źródeł internetowych, które są wiarygodne. Rozmawiaj z innymi uzależnionymi, którzy aktywnie pracują nad swoim powrotem do zdrowia i rozmawiaj z członkami ich rodzin. Wpadnij na spotkanie 12 kroków lub weź udział w spotkaniu Al-Anon lub Nar-Anon. Bądź gąbką i wchłaniaj wszystko, co możesz.

Wskazówka nr 2: Mów głośno

Kolejna wskazówka jak być skutecznym sojusznikiem w zdrowieniu to dać znać uzależnionemu w twoim życiu, że jesteś w jego narożniku i jesteś gotów udzielić mu wszelkiego wsparcia, jakie tylko możesz, kiedy będzie kontynuował swoją podróż do zdrowia. Jak wspomniano w pierwszej wskazówce, zaoferuj udział w spotkaniu 12-step, lub możesz zaoferować, że weźmiesz ich do programu opieki po zakończeniu leczenia. Ważne jest, aby zrozumieć, że jesteś tam, aby być wsparciem i nie pomagasz w pracy nad programem dla nich. Nieznajomość odpowiednich granic podczas udzielania wsparcia może prowadzić do

Ważne jest, aby zrozumieć, że jesteś tam po to, aby być wspierającym i nie pomagasz w pracy nad ich programem za nich. Nieznajomość odpowiednich granic podczas udzielania wsparcia może prowadzić do zachowań umożliwiających, które mogą skomplikować proces zdrowienia.

Wskazówka nr 3: Bądź głosem rozsądku

Droga do wyzdrowienia jest pełna ogromnych przeszkód, a ukochana osoba, która jest trzeźwa, może utknąć i przejawiać zachowania i postawy, które mogą prowadzić ją na złą drogę i nieuchronnie doprowadzić do nawrotu. Coraz częściej zdarza się, że osoba uzależniona jest ostatnią osobą, która widzi, że się osuwa i może potrzebować delikatnego, ale stanowczego przypomnienia, że musi dokonać ponownej oceny i przegrupowania. Bycie sojusznikiem w odzyskiwaniu wiąże się również z byciem głosem rozsądku i możliwością powiedzenia swoim bliskim o swoich obawach. Chcesz wyrazić swoje obawy z miejsca miłości, ale chcesz być szczery i nie słodzić ich działań.

Wskazówka#4: Słuchaj... Naprawdę słuchaj

Jeśli ukochana osoba, która jest na odwyku, zmaga się z problemami, musi mieć bezpieczne wyjście, do którego będzie mogła się zwrócić, aby dać upust temu, co w niej siedzi. Aby być skutecznym sprzymierzeńcem w powrocie do zdrowia, musisz również posiadać umiejętność aktywnego słuchania tej osoby i pozwolić jej mówić w całości bez przerywania. Słuchanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakie możemy posiąść, a przy całym tym słuchaniu powinniśmy być w tym całkiem dobrzy.

Niestety, pamiętamy tylko od 25 do 50 procent tego, co słyszymy. Jako sprzymierzeńcy w zdrowieniu musimy bardziej wczuć się w to, co mówią nam nasi zdrowiejący przyjaciele i rodzina. Aby zaangażować się w aktywne słuchanie, musimy utrzymywać kontakt wzrokowy, być uważni i otwarci, a jeśli potrzebujesz wyjaśnień, poczekaj aż skończą mówić. Ważne jest, aby nie przerywać i nie narzucać swoich rozwiązań; osoby będące na odwyku muszą wykonać ciężką pracę, jeśli chodzi o realizację swojego programu.

Wskazówka nr 5: Wspieraj ich hobby i pasje

Kiedy ukochana osoba jest na odwyku, zachęca się ją do odkrywania swoich pasji i znajdowania zainteresowań i przeszłości, które pomogą jej wzmocnić proces zdrowienia. Świetnym sposobem na bycie sprzymierzeńcem w procesie zdrowienia bliskiej osoby jest pełne wspieranie i uczestniczenie w tych przyjaznych dla niej hobby. Posiadanie kogoś wspierającego, kto dzieli się tymi zajęciami, może złagodzić nudę, utrzymać motywację osób w trakcie zdrowienia, a przede wszystkim może być świetną zabawą.

Wskazówka nr 6: Pozostań na dłużej

Wyzdrowienie nie jest wydarzeniem, które można ująć w ramy czasowe; wyzdrowienie jest procesem trwającym całe życie, który będzie się rozwijał i będzie miał swoją część zwrotów akcji. Ważne jest, abyś zrozumiał, że powrót do zdrowia jest często mierzony w stopniowych małych krokach, a pozytywne zmiany są często subtelne. Poświęć czas na świętowanie małych zwycięstw i kamieni milowych, które pojawiają się wraz z sukcesem, i bądź źródłem siły w przypadku, gdy ukochana osoba wpadnie w poślizg. Bycie skutecznym sprzymierzeńcem w powrocie do zdrowia oznacza, że jesteś stale obecny na dobre i złe.

Osoba zdrowiejąca może mieć wszystkie narzędzia do dyspozycji, aby osiągnąć i utrzymać trzeźwość, która może trwać całe życie. Jednak te narzędzia mogą okazać się bezużyteczne, jeśli nie będzie miała w swoim narożniku ludzi, którzy będą ją wspierać i zachęcać do życia z dnia na dzień. Jeśli członek rodziny lub przyjaciel jest szczery i ciężko pracuje, aby pozostać trzeźwym, użycz mu ręki i bądź jego sojusznikiem.