Odmówienie drinka na odwyku powinno być łatwe, prawda? Powinieneś być w stanie uśmiechnąć się i powiedzieć: "Dzięki, ale dziś nie piję".

Jednak dla większości ludzi nie zawsze tak się dzieje - zwłaszcza w czasie świąt. Znajomi lub członkowie rodziny, z którymi nie widziałeś się od roku i którzy nie wiedzą, że jesteś trzeźwy, mogą być natarczywi lub bronić się. A jeśli dopiero zaczynasz zdrowieć, może to być zaskoczeniem dla kuzyna lub przyjaciela, z którym kiedyś piłeś, kiedy odstawisz odurzający eliksir.

Odmówić drinka - z wdziękiem

Znajdujesz się teraz w środku rozmowy o tym, dlaczego dokładnie nie pijesz.

Czy jesteś w ciąży? Czy patrzysz na innych z góry, bo piją? Czy jesteś alkoholiczką? Jaki jest twój problem i dlaczego nie chcesz pić?

Nie tego się spodziewałeś i nie masz zamiaru opowiadać komuś historii swojego biznesu i życia w takim otoczeniu - oto kilka sposobów na to, jak powiedzieć "nie" drinkowi. Jednak tylko Ty znasz rodzaj otoczenia i sytuacji i będziesz wiedział, jak obrać najlepszy kierunek działania.

Zrób wymówkę

Choć są tacy, którzy zrozumieją twoją odpowiedź: "Dzięki, nie piję", dość często zdarza się, że ci sami ludzie odpowiadają: "Dlaczego nie?" To dobry sposób na wymówienie się. Choć technicznie rzecz biorąc, to nie jest ich sprawa i nie masz obowiązku się tłumaczyć, to podanie wymówki może pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo, niż stać się bezbronnym - zwłaszcza jeśli nie znasz zbyt dobrze tej osoby. Trzeba jednak znaleźć rozwiązanie, które będzie dla nas najlepsze. Niektóre popularne wymówki mogą brzmieć następująco:

  • "Muszę prowadzić, kiedy wychodzę".
  • "Mam kłopoty zdrowotne".
  • "Biorę lekarstwa i nie mogę po nich pić".
  • "Mam rano spotkanie i muszę wstać bardzo wcześnie".
  • "Zmieniam styl życia i na jakiś czas odstawiam alkohol".

Możesz też zażartować z tego:

  • "Jak się napiję, to się wyrwę w kajdankach".
  • "Dzięki, ale postanowiłem, że chociaż raz dam innym szansę na zmianę".
  • "Już i tak muszę się wysikać, to mnie tylko wykończy".
  • "Nie, dziękuję, chcę być w domu na Boże Narodzenie w przyszłym roku".

Zabierz ze sobą napój

Przynieś ze sobą napój bezalkoholowy lub kawę, albo kup go, gdy po raz pierwszy dotrzesz na miejsce. Możesz szczerze odmówić przyjęcia napoju i powiedzieć, że już go masz, gdy tylko ktoś o to poprosi. Pomocne może być posiadanie czegoś w ręku. Niektórzy będą zakładać, że już pijesz alkohol. Choć nie zawsze się to sprawdza, może to wywołać wrażenie, że jesteś zbyt zmęczony, by pić. Większość ludzi jest na tyle uprzejma, że przyjmuje to do wiadomości i idzie dalej. Weź filiżankę z czymś, a ludzie będą zakładać, że pijesz, bez żadnych wymówek ani wyjaśnień.

Po prostu powiedz "nie

W tym punkcie przypominają mi się trochę moje dziecięce czasy D.A.R.E. Jeśli jednak będziesz powtarzać: "Nie, dziękuję" i "Nie piję", a potem odmówisz drinka, problem sam się rozwiąże. W przyszłości, jeśli ktoś zaproponuje Ci drinka, trzecia osoba może w końcu powiedzieć: "Tori nie pije", albo osoba proponująca drinka zatrzyma się i powie: "Zaraz, co ja mówię? Przecież wiem, że nie pijesz". Z czasem stanie się to normą.

Zabierz ze sobą człowieka-skrzydłowego

W większości sytuacji będziesz mieć kogoś znajomego, kto wie, przez co przeszedłeś i przez co obecnie przechodzisz, kto będzie mógł udzielić Ci wsparcia. Jeśli tak nie jest, grzecznie zapytaj gospodarza imprezy, czy możesz przyprowadzić ze sobą przyjaciela. Jeśli przyprowadzisz taką osobę, będzie ona mogła na Ciebie polegać i będzie Twoim opiekunem na noc, kiedy odmówisz drinka. To może zdjąć z Ciebie dużą presję.

Wyjdź wcześniej

Jeśli nie bawisz się dobrze, czujesz się niekomfortowo i masz wrażenie, że jesteś różowym słoniem w pokoju - wyjdź! Nikt Cię nie zatrzymuje, a jeśli masz FOMO, lepiej wyjść, niż ryzykować, że się napijesz.

Powiedz im, że jesteś na odwyku

Zdziwiłaby Cię reakcja niektórych osób, gdybyś odmówił drinka i powiedział im, że jesteś na odwyku. Odwyk i trzeźwość są dziś bardzo powszechne. Prawdopodobnie ktoś z rodziny, przyjaciół lub sąsiadów, których zna, również jest na odwyku. Jeśli ktoś pyta o szczegóły z Twojej przeszłości, które Cię krępują, bądź szczery i powiedz, że wolisz porozmawiać o tym później. Prawdopodobnie zrozumieją i przejdą do innych rozmów podczas przyjęcia.