kwas barbiturowyDo leków, które bardzo szybko powodują uzależnienie można zaliczyć te, które powstają z pochodnych kwasu barbiturowego. Pochodne tego kwasu mają działać antydepresyjne oraz służą do produkcji leków przeciwpadaczkowych takich jak Luminal, Prominal, Gemonil, przeciwbólowych takich jak Weronal, Veramid, Pabialgina, nasennych takich jak Luminal, Phanodorm, Cyklobarbital oraz rozkurczowych takich jak Yegantalgin. Za niebezpieczny lek uważano Reladorm, który był połączeniem leków Cyklobarbitalu i Relanium. Leki z grupy barbituranów należą do tych, które szybko prowadzą do uzależnienia o charakterze psychicznym oraz fizycznym. Już po kilku miesiącach przyjmowania takich leków może dojść do uzależnienia i pojawi się schematyczne ich przyjmowanie. Leki te będą kumulować się w organizmie, a jeśli zdecydujemy się na ich nagłe odstawienie możemy liczyć się z tym, że pojawią się nawet napady drgawek, które niekiedy mogą nawet doprowadzić do śmierci. Swoje wzmocnione działanie leki te wykazują w połączeniu z alkoholem, dlatego na takie ich przyjmowanie nie powinniśmy się decydować. Wiele osób stosuje jako sposób na zatrucie organizmu, są często nadużywane, aby wywołać odurzenie. Należy również pamiętać o tym, że działają one na inne leki, które przyjmujemy.

Mogą zwiększać siłę leków przeciwbólowych, a zmniejszać działanie środków na cukrzycę a nawet środków antykoncepcji hormonalnej. Wchłanianie takich leków jest skuteczniejsze przy spożyciu alkoholu. Tym samym jednak szybko doprowadzimy organizm do zatrucia, które w dalszej perspektywie może skutkować nawet problemami z układem oddechowym i nerwowym. Pochodne kwasu barbiturowego wyraźnie wpływają na nasz układ nerwowy i mogą powodować problemy z jego funkcjonowaniem. Przez te środki u wielu osób pojawiają się zaburzenia świadomości, zwiększa się senność a niekiedy pojawiają się również śpiączki. Przy nich zmniejsza się temperatura ciała i ciśnienie tętnicze krwi. Przy zatruciu ciężkim może dojść do porażenia oddechu

Leki przeciwbólowe

W sprzedaży mamy wiele leków przeciwbólowych, które można kupić bez recepty. Ich działanie jest mocno zróżnicowane. W reklamach słyszymy wielokrotnie o takim działaniu środków, które w ogóle nie występuje. Przy tym ukrywane są również wady takich leków i ich działania niepożądane. W wielu takich lekach mamy również działanie uzależniające. Jeśli leki mają pochodne kwasy barbiturowego na ich przyjmowanie należy szczególnie uważać. Leki takie mają właściwości uzależniające, a także działanie nasenne. Mogą powodować opóźnienia w reakcji, dlatego nie powinny być przyjmowane przez kierowców.

leki które uzależniająCzęść takich leków wycofuje się z ogólnej dostępności i można kupić je na receptę tak jak Pabialgina. Jest to lek w postaci czopków, tabletek i iniekcji. Stosuje się ją przy silnych bólach głowy, migrenach, kolkach czy bólach miesiączkowych. Przez wiele lat był to środek dostępny bez recepty. Okazało się jednak, że jest to lek mocno uzależniający, dlatego został wpisany na listę psychotropów. Producent w opisie objawów ubocznych, które mogą pojawić się przy przyjmowaniu leków w ogóle nie wspomina o możliwym uzależnieniu związanym z użyciem w leku kwasu barbiturowego. Dlatego zanim weźmiemy lek przeciwbólowy warto dokładnie sprawdzić skład i zobaczyć czy nie ma tam elementów uzależniających. Jeśli tak bez konsultacji z lekarzem nie należy ich przyjmować dłużej niż przez kilka dni.